Nasze zdrowie najważniejsze

Masz problem z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to problem uważany przez wiele osób za naturalny element dochodzenia do siebie po przebytej ciąży i porodzie. Z jego powodu cierpią jednak nie tylko świeżo upieczone mamy, ale również osoby otyłe, dotknięte innymi chorobami lub przyjmujące niektóre leki. Dolegliwość ta jest dość powszechna, a mimo to wciąż niewiele się o niej mówi i jest traktowana raczej jako powód do wstydu. Przyczyną problemu jest najczęściej osłabienie mięśni odpowiadających za kontrolowanie pęcherza.

Dlatego tak istotne jest ich ćwiczenie – wzmocnienie mięśni Kegla w przypadku kobiet pozwala odzyskać pełną kontrolę nad trzymaniem moczu. Warto też uświadomić sobie, że nie jest to żaden powód wstydu, dlatego nie ma powodu do zatajenia tego problemu przed lekarzem. Specjalista będzie w stanie podpowiedzieć w jaki sposób sobie z nim poradzić, ale też zaleci dodatkowe badania, które pozwolą wyeliminować choroby czy inne czynniki mogące powodować brak kontroli nad pęcherzem. Dzięki temu można znaleźć najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie, a tym samym skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Kobiety tuż po porodzie powinny o tym pamiętać, ponieważ nietrzymanie moczu w dużym stopniu obniża komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Brak kontroli nad pęcherzem podczas kaszlu czy śmiechu z pewnością stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu życia towarzyskiego. Ponieważ świeżo upieczone mamy często potrzebują obecności siostry lub przyjaciółki, aby odnaleźć się w nowej roli, rozwiązanie problemu z nietrzymaniem moczu (http://www.tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/nietrzymanie-moczu-u-doroslych-nie-bagatelizuj/przyczyny-nietrzymania-moczu/) może w znacznym stopniu wpłynąć na jej samopoczucie.

Comments are closed.